Skip to main content

General Meeting Proxy Finland

Valtakirja yhtiökokoukseen (osakeyhtiö)

Osakeyhtiölaki (624/2006) 5 luku 8 § — edustusoikeus yhtiökokouksessa

VALTAKIRJA YHTIÖKOKOUKSEEN

(Osakeyhtiölaki 624/2006, 5 luku 8 §)

Valtuuttaja

VALTUUTTAJA (OSAKKEENOMISTAJA)

Nimi: [Valtuuttaja Nimi]

Henkilötunnus / Y-tunnus: [Valtuuttaja Henkilotunnus]

Osoite: [Valtuuttaja Osoite]

Edustettavien osakkeiden lukumäärä: [Osakkeiden Maara] osaketta

Valtuutettu

VALTUUTETTU (ASIAMIES)

Nimi: [Valtuutettu Nimi]

Henkilötunnus: [Valtuutettu Henkilotunnus]

Kokous

YHTIÖKOKOUS

Yhtiö: [Yhtionimi Yhtiokokous]

Päivämäärä: [Kokouspaiva]

Kokouksen laji: [Kokous Laji]

Valtuutus

VALTUUTUKSEN SISÄLTÖ

Allekirjoittanut osakkeenomistaja valtuuttaa edellä mainitun henkilön edustamaan itseään yhtiökokouksessa [Yhtionimi Yhtiokokous] osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n nojalla.

Valtuutuksen laajuus: [Valtuutus Laajuus]

Erityisohjeet: [Rajoitukset]

Valtuutetulla on oikeus käyttää yllä mainittuja osakkeita koskeva äänioikeus ja muut osakkeenomistajalle kuuluvat kokouksen yhteydessä käytettävissä olevat oikeudet valtuuttajan puolesta.

Allekirjoitus

ALLEKIRJOITUS

[Allekirjoitus Paikka], [Allekirjoitus Paiva]

Valtuuttajan allekirjoitus: __________________________

Nimenselvennys: [Valtuuttaja Nimi]

Valtuuttaja (osakkeenomistaja)

________________

Signature

Maintained by Vladislav Sergienko, Founder·Template last modified: ·Report an error

What Is a General Meeting Proxy Finland?

Valtakirja yhtiökokoukseen Suomessa on asiakirja, jolla osakkeenomistaja antaa toiselle henkilölle — asiamiehelle — oikeuden edustaa itseään osakeyhtiön (Oy) yhtiökokouksessa. Osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukaan osakkeenomistaja voi käyttää oikeuksiaan yhtiökokouksessa asiamiehen välityksellä. Asiamies voi olla kuka tahansa täysivaltainen henkilö: toinen osakkeenomistaja, perheenjäsen, asianajaja tai yhtiön ulkopuolinen henkilö. Yhtiöjärjestyksessä voidaan rajoittaa asiamiehen kelpoisuutta, mutta tällainen rajoitus on harvinainen.

Valtakirjan oikeudellinen perusta on osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:ssä, jonka mukaan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja tai muutoin luotettavalla tavalla osoitettava oikeutensa edustaa osakkeenomistajaa. Valtakirja voi olla toistaiseksi voimassa oleva, mutta tyypillisesti se rajataan koskemaan yhtä tiettyä yhtiökokousta, jotta valtakirjan laajuus on selkeä. Osakeyhtiölain 5 luvun 9 §:ssä säädetään, että asiamiehellä ei ole oikeutta äänestää enemmillä osakkeilla kuin mihin hänellä on valtuutus.

Valtakirja yhtiökokoukseen on erityisen tärkeä useissa tilanteissa. Osakkeenomistaja, joka ei pysty osallistumaan yhtiökokoukseen — esimerkiksi sairauden, ulkomaanmatkan tai muun esteen vuoksi — voi huolehtia äänioikeutensa käyttämisestä antamalla valtakirjan luotettavalle henkilölle. Instituutionaaliset osakkeenomistajat, kuten sijoitusrahastot tai vakuutusyhtiöt, käyttävät lähes poikkeuksetta valtakirjoja, koska ne eivät luonnollisesti henkilöinä voi osallistua kokoukseen ilman edustajaa. Pienissä perheyrityksissä osakkeenomistaja voi antaa valtakirjan puolisolleen tai lapselleen.

Valtakirja voi olla täysi tai rajoitettu. Täydessä valtuutuksessa asiamies saa äänestää osakkeenomistajan puolesta kaikissa kokouksen asioissa parhaaksi katsomallaan tavalla. Rajoitetussa valtuutuksessa osakkeenomistaja voi antaa täsmälliset äänestysohjeensa: esimerkiksi, että osingosta on äänestettävä ehdotuksen A mukaisesti tai että tietystä asiasta ei saa äänestää lainkaan. Rajoitettu valtakirja on käytännöllinen, kun osakkeenomistaja haluaa säilyttää kontrollin äänestystuloksista mutta ei pysty olemaan läsnä.

Pörssiyhtiöissä on lisäksi erityinen osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukainen valtakirjaäänestysmenettely, jossa yhtiö tai sen nimeämä valtakirja-asiamies voi kerätä valtakirjoja usealta osakkeenomistajalta. Pörssiyhtiöt julkaisevat valtakirjalomakkeet kutsumateriaalin yhteydessä. Forms-legal.com tarjoaa laajan mallikokoelman suomalaisen osakeyhtiön hallintoon, mukaan lukien yhtiökokouksen pöytäkirja ja osakassopimus.

When Do You Need a General Meeting Proxy Finland?

Valtakirja yhtiökokoukseen Suomessa tarvitaan aina, kun osakkeenomistaja ei pysty tai halua osallistua yhtiökokoukseen henkilökohtaisesti mutta haluaa käyttää äänioikeuttaan.

Estynyt osakkeenomistaja. Yleisin tilanne on, että osakkeenomistaja on estynyt osallistumaan kokoukseen sairauden, ulkomaanmatkan, työkiireiden tai muun painavin syyn vuoksi. Tällöin valtakirja on ainoa tapa varmistaa, että ääni tulee käytettyä kokouksessa käsiteltävissä tärkeissä asioissa, kuten osingonjakopäätöksessä tai hallituksen valinnassa.

Yhtiöosakkeenomistajat ja institutionaaliset sijoittajat. Oikeushenkilö — kuten toinen Oy, kommandiittiyhtiö tai sijoitusrahasto — voi edustaa omistusosuuttaan yhtiökokouksessa vain luonnollisen henkilön kautta. Yhtiöosakkeenomistajan on nimettävä asiamies ja annettava valtakirja tai muu edustusasiakirja osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukaan. Käytännössä yhtiöosakkeenomistajan hallitus tai toimitusjohtaja antaa valtakirjan nimetylle henkilölle.

Pienet perheyritykset ja sukupolvenvaihdostilanteet. Perheyrityksessä osakkeenomistaja saattaa delegoida äänioikeutensa perheenjäsenelle, joka hoitaa yhtiön käytännön asioita. Sukupolvenvaihdostilanteessa aiempi omistajayrittäjä voi käyttää valtakirjaa, jotta nuorempi sukupolvi voi osallistua päätöksentekoon ennen virallista omistuksen siirtoa.

Riitaisissa tilanteissa. Jos yhtiökokouksessa käsitellään kiistanalainen asia — esimerkiksi johdon vastuu tai osakkaiden välinen erimielisyys — osakkeenomistaja voi haluta varmistaa äänensä käytön antamalla valtakirjan luotettavalle edustajalle, joka tuntee tilanteen ja pystyy toimimaan osakkeenomistajan intressien mukaisesti.

Kaikille osakkeenomistajille lähetetyt kutsut eivät aina tavoita kaikkia, ja joillakin pienosakkeenomistajilla on tapana käyttää valtakirjaa rutiininomaisesti varsinaisessa yhtiökokouksessa, jos osallistuminen ei ole heille käytännössä mahdollista.

What to Include in Your General Meeting Proxy Finland

Oikeudellisesti pätevä valtakirja yhtiökokoukseen Suomessa sisältää osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n edellyttämät tiedot ja muut olennaiset elementit.

Valtuuttajan tiedot. Valtakirjassa on yksilöitävä valtuuttaja täsmällisesti: luonnollisen henkilön täydellinen nimi ja henkilötunnus, oikeushenkilön toiminimi, Y-tunnus ja edustamiseen oikeutetun henkilön allekirjoitus. Näiden tietojen perusteella yhtiö voi tarkistaa, onko valtuuttaja todella osakkeenomistaja ja kuinka monta osaketta hänellä on osakasrekisterin mukaan.

Edustettavien osakkeiden lukumäärä. Valtakirjassa on mainittava niiden osakkeiden lukumäärä, joita valtakirja koskee. Tämä on tärkeää, jos osakkeenomistaja omistaa eri lajisia osakkeita tai eri äänimäärän omaavia osakkeita. Osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 9 §:n mukaan asiamiehellä ei ole oikeutta äänestää useammilla osakkeilla kuin valtakirjassa on mainittu.

Valtuutetun tiedot. Asiamiehen nimi ja henkilötunnus on mainittava, jotta yhtiö voi tunnistaa asiamiehen kokouksessa. Asiamies voi olla toinen osakkeenomistaja tai yhtiön ulkopuolinen henkilö, kunhan hän on täysivaltainen luonnollinen henkilö.

Yhtiökokouksen yksilöinti. Valtakirjassa on mainittava se yhtiö ja se kokouksen päivämäärä, johon valtakirja koskee. Tämä rajoittaa valtakirjan käytön tiettyyn kokoukseen ja estää asiamiestä käyttämästä valtakirjaa muissa tilanteissa.

Valtuutuksen laajuus. Valtakirja voi olla täysi — asiamies saa äänestää kaikissa asioissa parhaaksi katsomallaan tavalla — tai rajoitettu. Rajoitettu valtakirja on erityisen käytännöllinen, jos osakkeenomistajalla on vahvoja mieltymyksiä tiettyjen asioiden osalta. Rajoitusten on oltava yksiselitteisiä, jottei synny tulkintaepäselvyyksiä kokouksessa. Katsele forms-legal.com-kirjastosta muita osakeyhtiön hallinnon asiakirjamalleja.

Päiväys. Osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukaan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja. Valtakirja on päivättävä sille päivämäärälle, jona osakkeenomistaja sen allekirjoittaa.

Valtuuttajan allekirjoitus. Osakkeenomistajan allekirjoitus on välttämätön valtakirjan voimaantulolle. Ilman allekirjoitusta asiamiehellä ei ole oikeudellista perustetta toimia osakkeenomistajan puolesta. Sähköinen allekirjoitus vahvalla sähköisellä tunnistamisella hyväksytään vahvasta sähköisestä tunnistamisesta annetun lain (617/2009) mukaan.

How to Fill Out Your General Meeting Proxy Finland

Valtakirja yhtiökokoukseen Suomessa täytetään seuraavien vaiheiden mukaisesti.

Vaihe 1 — Täytä valtuuttajan tiedot. Ilmoita osakkeenomistajan täydellinen nimi ja henkilötunnus (muodossa PPKKVV-NNNN) tai Y-tunnus (muodossa NNNNNNN-N) sekä postiosoite. Nämä tiedot yksilöivät sinut osakkeenomistajana yhtiön osakasrekisterissä.

Vaihe 2 — Ilmoita edustettavien osakkeiden lukumäärä. Merkitse niiden osakkeiden lukumäärä, joita valtakirja koskee. Tarkista osakemäärä yhtiön lähettämästä kokouskutsusta tai osakasrekisterinotteesta. Jos omistat useampia eri lajisia osakkeita, harkitse erillisten valtakirjojen käyttöä.

Vaihe 3 — Täytä valtuutetun tiedot. Ilmoita asiamiehen täydellinen nimi ja henkilötunnus. Varmista, että valtuutettu on täysivaltainen henkilö ja suostuu edustamaan sinua. Asiamies tarvitsee valtakirjan alkuperäisen tai sen, jonka yhtiö hyväksyy, tunnistautuakseen kokouksessa.

Vaihe 4 — Ilmoita yhtiökokouksen tiedot. Merkitse sen yhtiön täydellinen toiminimi, jonka kokoukseen valtakirja koskee, sekä kokouksen päivämäärä muodossa PP.KK.VVVV ja kokouksen laji (varsinainen tai ylimääräinen).

Vaihe 5 — Valitse valtuutuksen laajuus. Päätä, annatko täyden valtuutuksen vai rajoitetun valtuutuksen. Täydessä valtuutuksessa asiamies saa äänestää kaikissa asioissa. Jos haluat rajoittaa valtuutusta, kirjaa erityisohjeet täsmällisesti: mihin asioihin valtuutus koskee tai miten tietyissä asioissa tulee äänestää.

Vaihe 6 — Allekirjoita ja päiväystä valtakirja. Ilmoita allekirjoituspaikka ja -päivä muodossa PP.KK.VVVV. Allekirjoita valtakirja itse. Muista, että valtakirjan on oltava päivätty osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukaan.

Vaihe 7 — Toimita valtakirja asiamiehelle ennen kokousta. Asiamies tuo valtakirjan kokoukseen tunnistautumista ja äänioikeuden rekisteröimistä varten. Yhtiöjärjestys tai yhtiö voi edellyttää valtakirjan toimittamista yhtiölle etukäteen, esimerkiksi kokouskutsussa mainittuna määräaikana. Säilytä itsellesi kopio valtakirjasta mahdollista myöhempää tarvetta varten.

Common Mistakes to Avoid in Your General Meeting Proxy Finland

Valtakirjan yhtiökokoukseen laadinnassa Suomessa on vältettävä seuraavia yleisiä virheitä.

Virhe 1 — Valtakirja ei ole päivätty. Osakeyhtiölain (624/2006) 5 luvun 8 §:n mukaan asiamiehen on esitettävä päivätty valtakirja. Päiväämätön valtakirja voidaan hylätä kokouksessa. Ratkaisu: merkitse aina allekirjoituspäivä muodossa PP.KK.VVVV ennen allekirjoitusta.

Virhe 2 — Osakkeiden lukumäärää ei ole mainittu. Jos valtakirjassa ei mainita edustettavien osakkeiden lukumäärää, on epäselvää, kuinka suuresta äänimäärästä on kysymys. Ratkaisu: tarkista osakemäärä yhtiön kokouskutsusta tai osakasrekisteristä ja kirjaa se valtakirjaan täsmällisesti.

Virhe 3 — Valtuutetun tiedot ovat puutteelliset. Jos valtuutetun nimi tai henkilötunnus puuttuu, yhtiö ei pysty tunnistamaan asiamiestä kokouksessa. Ratkaisu: ilmoita valtuutetun täydellinen nimi ja henkilötunnus.

Virhe 4 — Rajoitettu valtuutus on epäselvä. Jos valtakirja rajoittaa valtuutuksen tiettyihin asioihin mutta rajoitus on epämääräinen, kokouksen puheenjohtajalla voi olla vaikeuksia tulkita, missä asioissa asiamies saa äänestää. Ratkaisu: kuvaa rajoitukset täsmällisesti viitaten esityslistan pykäliin.

Virhe 5 — Valtakirja ei kata tarvittavaa kokousta. Jos valtakirja on annettu yleisesti ilman kokouksen päivämäärää tai se on vanhentunut, asiamies ei ehkä pysty käyttämään sitä. Ratkaisu: mainitse aina kokouksen päivämäärä ja kokouksen laji. Kertavaltakirja on paras käytäntö.

Virhe 6 — Valtakirja ei saavuta asiamiestä ennen kokousta. Jos asiamies ei saa valtakirjaa ajoissa, hän ei pysty osallistumaan kokoukseen. Ratkaisu: toimita valtakirja asiamiehelle hyvissä ajoin — vähintään päivää ennen kokousta — ja varmista, että hänellä on mukanaan alkuperäinen tai yhtiöjärjestyksen hyväksymä kopio.

Cite this page

Reference this free template in an article, syllabus, or research note:

APA

Forms Legal. (2026). General Meeting Proxy Finland (Finland) [Legal document template]. Forms Legal. https://forms-legal.com/suomi/business/corporate/general-meeting-proxy-finland

MLA

"General Meeting Proxy Finland (Finland)." Forms Legal, 2026, https://forms-legal.com/suomi/business/corporate/general-meeting-proxy-finland.

BibTeX
@misc{formslegal-general-meeting-proxy-finland,
  author       = {{Forms Legal}},
  title        = {General Meeting Proxy Finland (Finland)},
  year         = {2026},
  howpublished = {\url{https://forms-legal.com/suomi/business/corporate/general-meeting-proxy-finland}},
  note         = {Free legal document template}
}

Frequently Asked Questions

Statute-referenced template — Template last modified June 2026

This template is provided for informational purposes only and does not constitute legal advice. Laws vary by jurisdiction and change over time. Consult a qualified attorney for advice specific to your situation.Full disclaimer

Found an error? Let us know